Situácia na realitnom trhu v prvom polroku 2016

Ing. Jana Feťková Hajduková

Pomaly sa blíži koniec II. Q roka 2016 a situácia na realinom trhu je veľmi zaujímavá. Od začiatku roka 2016 pozorujeme nárast cien nehnuteľností, najmä rýchloobrátkových bytov takmer o 7,69% medziročne.

Mali sme možnosť sledovať, ako ceny bytov išli hore z týždňa na týždeň. Vypredali sa aj byty “ležiaky“. Momentálne sa rast cien zastavil. Pri tak rýchlej zmene cien je tažké určiť, čo je cena dobrá a čo je už privysoká. Kým pred týždňom to bola cena vysoká, tento týždeň je už dobrá. Podľa toho sa správajú aj kupujúci a ak im to nesúri, tak momentálne čakajú.

Príčiny nárastu cien nehnuteľností

Podľa štatistického úradu SR je bez práce najmenej ľudí od roku 2008 (zmena miery evidovanej nezamestnanosti z 11,68% z roku 2015 na 9,64% v roku 2016 medziročne). Priaznivý vývoj na trhu práce prispieva k zvyšovaniu disponibilných príjmov domácností. Nárast cien je kompenzovaný aj rastom priemerných zárobkov.

Aj úrokové sadzby padli na historické minimá. Po prvýkrát v histórii máme na Slovensku lacnejšie úvery na bývanie ako je priemer eurozóny. Tak výhodné hypotéky tu ešte neboli, za čo je zodpovedná uvoľnená monetárna politika ECB (Európskej centrálnej banky). Ponúkané úrokové sadzby sú najnižšie v histórii banky a pravdepodobne aj najnižšie od vzniku hypotekárneho trhu na Slovensku, plus ďalšie marketingové akcie bánk ako odpustenie poplatku za poskytnutie úveru, preplatenie poplatku do katastra, či vypracovanie znaleckého posudku na ich náklady. To všetko zvýhodňuje čerpanie hypoúveru.

Nezanedbateľnou príčinou je aj optimisticky naladené obyvateľstvo.

 

Ktoré nehnuteľnosti zdraželi najviac

Ceny nehnuteľností nerastú rovnako. Najviac zdraželi 1-izbové a 4-izbové byty, o trocha menej zdraželi 2-izbové a 3-izbové byty, pričom ceny rodinných domov stagnujú.

Jedným zdôvodov je záujem o prvé bývanie, keďže silné populačné ročníky sú vo veku, kedy uvažujú o vlastnom bývaní. Prejavuje sa aj investičné správanie, keď výhodné úvery sú využívané na kúpu bytu ako investícia s následovným prenájmom bytu. Výhodné úvery pre mladých pozitívne ovplyvňujú nákupný rozhodovací proces. Taktiež neistota o budúcnosť eura stimuluje investíciiu. Dopyt po stavebných pozemkoch je značný. Taktiež investori rozmrazujú svoje niekoľko rokov staré plány. Z dhlohodbého hľadiska by dopyt po bytoch nemal klesať, keďže počet obyvateľov sa nebude znižovať. Obyvateľstvo bude „len“ starnúť.

 

Ako bude situácia na realitnom trhu pokračovať

Dynamický rast cien nehnuteľností by mohol nápadne pripomínať predkrízovú situáciu spred roka 2008, kedy ceny stúpali raketovým tempom a to podľa údajov NBS medziročne až o 32,5% (4.Q 2006 a 4.Q 2007). Je to síce číslo vysoké, ale podľa slov konateľa FOK realitnej kancelárie Prešov, Ing. Jozefa Feťka, situácia v Prešove bola iná. Na základe reálnych obchodných prípadov bol medziročný rast cien bytov v porovnávanom období až o 244,4%. Kým v decembri v roku 2006 3-izbový byt v Prešove sa dal kúpiť za 900 000 SK (29 874,5 EUR), tak porovnateľný byt v decembri v roku 2007 sa už predával za 2 200 000 SK (73 026 EUR). Čo je to suma vyššia ako v súčasnosti.

Aj keď sa momentálne rast cien nehnuteľností zastavil a ľudia začínajú byť obozretnejší, minimálne do konca roka sa neočakáva prepad cien. Dopyt na slovenskom realitnom trhu je zdravší a odráža možností obyvateľstva. Trh je veľmi konkurenčný. No aj tu platí, že netreba byť nenásytný a všetko s mierou.

 

Zdroje:

http://www.upsvar.sk/statistiky/nezamestnanost-mesacne-statistiky/2015

http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/vybrane-makroekonomicke-ukazovatele/ceny-nehnutelnosti-na-byvanie

http://www.nehnutelnosti.sk/ceny

Google+

O autorovi