Ceny nehnuteľností v Prešove 3. a 4. Q2015

Ing. Jana Feťková Hajduková

Po dlhšom období stagnácie, trh nehnuteľností zažíva mierne oživenie, ktoré pociťujeme od začiatku roka 2015.  V Prešovskom kraji sa to výraznejšie prejavilo až žačiatkom jesene 2015, t.j. 3. Q 2015. 

blogpost1.hackpad.com_gBM3R4TCJuH_p

Foto: Alamy

Kým koncom leta sme predali 1-izbový byt v pôvodnom stave za 33 500 EUR, v dnešnej ponuke bytov na prešovskom trhu obdboný byt za rovnakú cenu nenájdete. Obdobne to je aj 2-izbovými bytmi. Začiatkom septembra sme predali zrekonštruovaný byt v dobrej lokalite za 52 000 EUR. V súčastnosti by sa podobný byt predal aj za 54 000 EUR.
Dôvody zvyšovania cien nehnuteľností
Vo všeobecnosti platí, že trh nehnuteľností najviac ovplyňuje finačný sektor. Súčastný stav veľmi dostupných úverov napomáha rozhodovaciemu procesu pri kúpe bytu. Rast cien nehnuteľností spôsobujú aj nízke úrokové sadzby a konkurenčný boj medzi bankami.
Nízke úrokové sadzby tlačia na rast cien nehnuteľností. Predpokladá sa, že úrokové sadzby sa nebudú meniť minimálne do budúceho roka, vďaka politike ECB, ktorá nakupuje štátne dlhopisy.
blogpost1.hackpad.com_gBM3R4TCJuH_p.486326_1449738527065_nehnutelnosti_PO
Taktiež makroekonomické ukazovatele sú priaznivé. Výkonnosť ekonomiky sa zvyšuje aj rastom nominálných miezd a poklesom nezamestananosti.
To všetko vplýva na to, že dopyt prevyšuje ponuku. Dôvera spotrebiteľov narastá. Ľudia sú optimistickejší a neboja sa kupovať nehnuteľnosti. Sú otvorejneší pri rozhodovaní o dlhodobých záväzkoch, čím sú aj úvery na bývanie. Nehnuteľnosť už nestojí v ponuke niekoľko mesiacov. Pri dobre nastavnej stretégii predaja a reálne nastavenej cene sa nehnuteľnosť predá do niekoľkokých týždňov. To všetko vplýva na zvyšovanie ceny. Zatiaľ len pozvoľné.
Google+

O autorovi